Billy Talent na cestách

30. října 2007 v 14:28 | Patrisha |  Billy Talent
Hello.

So, we've been off the road for about a month now. I was just doing some thinking about what we did over the past 16 months and it's really crazy. We played in over 20 countries in front of about 1.5 million people. We started on April 3rd of 2006 and ended on September 7th of 2007. In the total of 522 days of touring we played 175 shows. That works out to a show every three days!! It's been great meeting as many people as we could at the shows and we're sorry if we couldn't meet you this time. I'd also like to let you know how successful the MS Society of Canada Scholarship Program supported by Billy Talent and friends is. We raised just under $100,000.00 in it's first year and we were able to give out 61 scholarships this year. If you get a chance you can go to www.mssociety.ca and read some stories of how MS has affected the lives of so many young people. And last but not least is Scott Corsie. Last Monday Oct 22nd Scott left for Egypt to compete in the Sahara Race. This is a 150 mile, 7 day, self supported foot race in one of the hottest places on earth. Scott is a fire fighter from Langley, BC. He is raising money for the fight against MS. Click Here to learn more about Scott. The race runs from Oct 28th to Nov 3rd. Go to www.4deserts.com/sahararace to learn more about this race. It's crazy.
Thank you for reading.

Aaron

p.s. F.U.M.S 07 is being put together right now. Stay tuned for details.
_______________________________________________________________________
Ahoj,
Tak byli jsme na cestách před 4 měsíci. Myslím si zhe jsme dělali něco okolo za 16 měsíců abylo tak šílené. Hráli jsme tak ve 20 krajích pro 1,5 milionu lidí. Začali jsme 3.dubna 2006 a skončili jsme 7.září 2007. Ve všech dnech (522) turné jsme hráli 175 koncertů. Takže jsme pracovali každý třetí den!!! Bylo to úžasné potkat tolik lidí a zhe jsme ji mohli hrát a je nám líto zhe s některými jsme se nemohli osobně potkat. Taky bych vam pohl dát vědět jaký úspěch MS Sdružení Kanadské nadace na program nesený Billy Talent a přátel. Vstoupili jsme pod 100, 000 , 00 $ . Je to první rok a uspořádali jsme 61 akcí. Jesi chceš máš šanci na www.mssociety.ca a přečíst si nějaké příběhy jak MS splnilo několik snů. Třeba Scottovi Corsiemu.
Minulé pondělí 22. října jel do Egypta soutěžit v Sahara Race. Scott Corsie je hasič z Langley, BC. Zvedli se mu peníze pro boj click here na přečtení víc o Scottovi.
Díky za přečtení Aaron
p.s. F.U.M.S. 07 je společný zážitek. Držme se detailů
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama